čtvrtek 3. května 2012

Lidské tělo - oběhová soustava

Dnešní téma bylo pro předškoláky poměrně abstraktní - oběhová soustava. Dlouho jsem zvažovala, jak uchopit toto téma co nejnázorněji. Práci mi opět zásadně ulehčil seriál  "Byl jednou jeden život", který měla Sasanka nakoukaný už dopředu, věděla, co je krev, že obsahuje červené a bílé krvinky a destičky a znala jejich funkci. Začaly jsme tedy "výrobou" krve, což je i výborná aktivita na úvod do měření. Krev obsahuje 55 % krevní plazmy, 44 % červených krvinek, zbytek tvoří bílé krvinky a krevní destičky. Sasanka do odměrky nejprve nalila příslušné množství vody-plazmy.

Potom postupně přihazovala skleněnky - červené krvinky. Při té příležitosti lze snadno demonstrovat i Archimédův zákon:-)


Bílé krvinky představovaly kostky lega.

Pro destičky zvolila Sasanka modrou barvu.

Názorně jsme si tak představily, co se skrývá v půllitru krve (lze samozřejmě udělat mnohem názorněji, toto bylo řešení, které bylo zrovna k dispozici doma)

Potom se Sasanka dozvěděla, že má ve svém těle přibližně 5 litrů krve. Pro lepší představu tohoto množství nalila Sasanka pět litrů vody do kýble po půllitrech. Učila se přitom odměřovat množství a pracovat s polovinami jednotek - po dvou půllitrech si vždy odškrtla příslušný počet litrů.

Po prvním litru:

Pátý litr:


Kýbl s pěti litry potom Sasanka poponášela po místnosti a velmi se divila, že v sobě nosí takovou tíhu a není vůbec unavená:-)


Potom jsme si krátce pověděly něco o cévním/žilním systému a hledaly si na těle viditelné žilky.

Pověděly jsme si něco o srdci a přešly k praktickým ukázkám jeho fungování. Srdce přemístí za minutu 80krát množství odpovídající přibližně čtvrtšálku tekutiny. Sasanka si vyzkoušela, jaké množství zvládne přepravit ona sama. Za minuto to bylo 33 čtvrtšálků. Sasančin obdiv k tomuto orgánu značně stoupl, zvláště když si uvědomila, že srdce takto pracuje bez oddechu po celý náš život.

Zopakovaly jsme si také, že srdce je sval, který se rytmicky stahuje. Sasanka si vyzkoušela minutu mačkat malý žonglérský míček (původně jsem chtěla využít nafukovací balónek, ale zrovna všechny došly...) - dosáhla s největším úsilím na 71 stisků.

Mým cílem nebylo, aby Sasanka detailně pochopila, co se děje uvnitř srdce během jeho činnosti, ale chtěla jsem, aby jí byl jasný základ - že existuje malý a velký krevní oběh. Vymyslela jsem tedy hru na krvinky, která se stala nakonec nejoblíbenější aktivitou v rámci tohoto tématu. Dvě autíčka - angličáky - představovaly krvinky. Do plic jsem umístila kyslík-skleněnky. Krvinka musela nejprve projít srdcem do malého krevního oběhu, vzít si v plicích kyslík a nechat se vypumpovat srdcem do velkého krevního oběhu, kde odevzdala na určené místo kyslík.


Tady právě jedna červená krvinka odevzdává kyslík ruce, druhá je ve velkém krevním oběhu a míří k noze:

Tady už dorazila na místo určení:

Po této hře mělo původně následovat nalepení srdce, ale jak se ukázalo, našla jsem na internetu moc veliké (což Sasanka experimentálně ověřila - srdce je veliké jako sevřená pěst), budu tedy muset najít jiné.

Sasanka je v zajetí makrofágů (to má opět ze seriálu "Byl jednou jeden život"), a tak se rozhodla jednoho si nakreslit:

Nakonec vznikla tato dramatická scéna:

Žádné komentáře:

Okomentovat