pondělí 26. listopadu 2012

Hostina pro Karla IV.

 
Děti jsou stále v zajetí Karla IV. Pobrukují si melodie z Noci na Karlštejně, Sasanka si hraje na Lamželezo, stále dokola maluje Karla a Elišku, ptá se, jestli ten nebo onen předmět v naší domácnosti už znal i Karel, zkrátka seznala jsem, že téma doby Karla IV. ještě nebylo pedagogicky zcela vyčerpáno:-) Napadlo mne proto vystrojit doma takovou hostinu, které mohl užívat i Karel. Informace jsem hledala na internetu a v publikacích Život ve středověku od Vlastimila Vondušky a Doba krále Karla IV. z nakladatelství Kartografie.
 
Nejprve jsme prostřeli stůl. V Karlových dobách už byly známy plátěné ubrousky, jídlo se jedlo lžící a nožem, vidlička se používala pouze na napichování masa. Talíře v té době nebyly, jedlo se z misek (samozřejmě hliněných, stříbrných nebo v případě krále zlatých, ovšem takové my doma ovšem nevedeme:-)). Už tenkrát platilo, že před jídlem si hodovníci myli ruce a při jídle pak nemluvili s plnými ústy.
 
Prvním chodem byla kyselá mléčná polévka s křepelčími vejci. Podával se k ní tmavý chléb (ve středověku se pekl do zásoby a nikdy nebyl čerstvý), světlý chléb se podával jen v kostele. K polévce se mohly jíst i placky z nekvašeného těsta. Karel by asi nad pouhým jedním předkrmem ohrnul nos, dožadoval by se možná i štiky v těstíčku, masové kaše nebo vepřových jater na rozmarýnu a špeku, ale přecejen nejsme králové, a tak byla naše hostina poněkud skromnější ;-)
 
Hlavní chod: Karlovo nejoblíbenější jídlo - jelení maso na červeném víně -  jsem nahradila srnčím. Obvykle by se podávala i spousta jiných mas od jiné divočiny přes  jehněčí a hovězí nebo králičí až po drůbež, u nás se však kromě srny nabízela už jen kuřecí prsíčka. V době Karla IV. se masa polévala omáčkami, my jsme vyrobili mrkvovou s červeným vínem, mohla to být ale i pepřová nebo houbová. Jako přílohu k masu jsme připravili jáhly, mohli jsme zvolit ale i hrachovou, ovesnou, pšeničnou nebo  čočkovou kaši. Koření, které se v Karlově době hojně používalo: jalovec, kmín, kopr, šalvěj, divoká cibule, česnek, dochucovalo se běžně i citrónem.
 
Detailní pohled: mrkvová omáčka, kuře, chléb, jáhly, srnčí na červeném víně.
 
Karel byl velkým milovníkem vína. Sasanka s Píšenkou samozřejmě pily jen ovocnou šťávu odpovídající barvy - v Karlově době se narozdíl od naší hostiny pilo ze štíhlých masivních sklenic, z kovových číší nebo z hliněných nádob.
 
Maso ze v karolinské době mohlo pojídat rukama, ale platilo, že se nesmělo dávat přímo do úst - nakládalo se tedy na chleba. Každou porci masa bylo možno uchopit pouze třemi prsty.
 
Karlovy dezerty - u nás se podávaly sýry, mandle, fíky, hrozny, slívy, perník, "syrný koláč", tj. tvarohová buchta (tu si Karel poléval medem) a varmuže - rozvařené ovoce s medem (v našem případě jahody a svařená jablka).
 
 
Děti byly překvapené, že Karel ještě neznal cukr (řepný cukr pochází až z 19. stol), Karel však také neměl za celý svůj poměrně dlouhý život ani jeden zubní kaz! Sladilo se pouze medem, a i ten byl považován za vzácnou a drahou pochoutku.
 
Co ještě za Karla neznali? 
- nejedly se husy ani kachny domácí
- rýži
- brambory
- těstoviny
- marmelády ani všelijaké konzervované pokrmy (zavařování je na světě teprve 200 let, vymyslel ho jakýsi kuchař v době napoleonských válek).
 
Která jídla už naopak nekonzumujeme my?
- žaludovou kaši
- kobylí mléko
- syrové ovčí mléko
- mouku z bukvic 
 
Tohle byla velice příjemná lekce domácí školy, více takových:-))))

4 komentáře:

 1. Četla jsem našim dětem váš příspěvek a byly nadšené a hned po mě takovou hostinu chtějí také :-) Jste velmi nápadití!

  OdpovědětVymazat
 2. Jen aby sis nenabehla Jodie, tak treba srnu jsem shanela pomerne dlouho :-) Ale stalo to za ten hodovnicky zazitek a deti uz take v kuchyni leccos zastaly!

  OdpovědětVymazat
 3. شركة امست للتنظيف افضل شركة لتنظيف المنازل والشقق والفللوالبيوت والمجالس والكنب والمفروشات والخزانات بالقطيف والمنطقة الشرقية لديها عمالة مدربة وخصومات هائلة طما توفر خدمات مكافحة الحشرات ورش المبيدات بالقطيف باسعار رخيصة ومناسبة وخصومات هائلة

  شركة امست للتنظيف

  امست للنظافة القطيف
  شركة امست لمكافحة الحشرات
  شركة امست لرش المبيدات

  OdpovědětVymazat